top of page

Szanowni Państwo, a w szczególności Członkinie i Członkowie PTOP

 

Przypuszczam, że wśród Was jest tylko garstka osób, która może pamiętać jak to z konikami polskimi w PTOP-ie się zaczęło. Siadając do pisania tej informacji zajrzałem do archiwum próbując sobie samemu odpowiedzieć na to pytanie. Przypomnieć daty. Otóż 15 lat temu w grudniu 2000 roku dwie kilkunastoletnie klacze Jejmościanka i Tiara z Popielna, młodziutka Nemezja z Oświna, i szesnastoletni ogier Order z Popielna przyjechały nad Narew, w okolice Tykocina, do gospodarstwa Państwa Henryki i Bogdana Toczyłowskich. Koniki pasąc się na nadnarwiańskich łąkach miały za zadanie „wspierać” dostatnie życie ponad 20-stu bocianich rodzin zamieszkujących Europejską Wieś Bocianią PENTOWO. 10 maja 2001 roku Tiara urodziła pierwszego PTOP-owskiego źrebaka Trapera. To był początek. Kolejnym PTOP-owskim miejscem, gdzie trafiły koniki polskie było Żywkowo. Dnia 29 lipca 2003 roku do gospodarstwa Państwa Anny i Władysława Andrejew (dziś jest to Stacja Terenowa PTOP) przywieźliśmy dwie młode klaczki z Pentowa – Jelonkę i Tropinkę. Dwa miesiące później dołączyły do nich kupione w Popielnie dwie klacze Timura i Niedzica oraz ogier Niepart. Pierwsze źrebię w Żywkowie urodziło się 28 kwietnia 2004 roku i był to ogierek Turin. Dziś nie ma już naszych koni ani w Pentowie (w 2010 roku zakończyliśmy współpracę z Pentowem), ani w Żywkowie (koniki wyjechały we wrześniu 2015 roku). W obu przypadkach koniki trafiły nad Narew do Ancut, do gospodarstwa Jacka Kotowicza i chronią dubelty.

Oczywiście historia PTOP-owskich koników polskich w służbie ptakom trwa. Obecnie mamy 73 koniki polskie rozlokowane w 4 miejscach. Wszystkie są na Podlasiu w Puszczy Knyszyńskiej i nad Narwią, a latem również w Puszczy Białowieskiej. Wypasamy koniki na łąkach bekasowych i czajkowych, na żerowiskach orlików krzykliwych i dudków. Część oddaliśmy pod opiekę prywatnym hodowcom. Sami wypasamy koniki polskie w Stacji Terenowej w Kalitniku. Dziś mamy ich tam 58 szt. Spora część naszych koników bierze udział w Programie Hodowli Zachowawczej.

 

Wiem, że długi jest ten wstęp, a zatem do rzeczy. Otóż od dłuższego czasu niektórzy spośród Was ze sporym zainteresowaniem przyglądali się tej konikowej historii w PTOP-ie. Co więcej znalazły się osoby które chciały i pomagały nam w opiece nad końmi głównie odwiedzając nasze stacje terenowe. Intencje wśród nas konikowych miłośników były różne. Jedni przyglądali się ptakom korzystającym z dobrodziejstw wypasu, inni rozważali kwestie hodowlane, a jeszcze inni pomyśleli, że warto byłoby ujeździć kilka koni i móc z siodła, zamiast z fotela samochodu, zarządzać PTOP-owskimi gruntami. Wreszcie są i tacy, którzy po prostu kochają konie. W październiku br. zawiązała się 12 osobowa grupa inicjatywna składająca się z członków PTOP, która w myśl naszego statutu postanowiła się zrzeszyć i zawiązać Zespół Roboczy. 

 

W tym miejscu chciałbym Was poinformować, iż w 2016 roku na listopadowym posiedzeniu Zarząd PTOP, na podstawnie wniosku tychże 12 członków PTOP, podjął uchwałę powołującą Zespół Roboczy ds. hodowli koników polskich z siedzibą w Stacji Terenowej PTOP w Kalitniku.

Naszym celem jest wspieranie hodowli koników polskich na rzecz ochrony bioróżnorodności, a cel ten będziemy realizować poprzez:

  • wymianę doświadczeń hodowców, ekspertów i użytkowników koników polskich

  • współpracę hodowców i przyrodników

  • wspieranie i rozwój hodowli zachowawczej 

  • inicjowanie przedsięwzięć służących rozwijaniu istniejących i powstaniu nowych hodowli

  • edukację przyrodniczą przy wykorzystaniu koników polskich

  • organizację i wspieranie wolontariatu w miejscach hodowli koników polskich

  • promocję działań związanych z hodowlą koników polskich.

Spotykamy się w miarę potrzeb. Zazwyczaj w weekendy przy pracy z końmi, naprawianiu płotów lub przy okazji przewożenia naszych koników w nowe miejsca. Na bieżąco wymieniamy się informacjami o planach akcji konikowych.

 

Zatem zapraszamy. Do Zespołu może przystąpić każdy członek PTOP. Wystarczy złożyć pisemne oświadczenie w Sekretariacie PTOP w Białymstoku. Może być ono wysłane drogą elektroniczną na adres e-mail: rkalski@ptop.org.pl. I to wszystko. Chętnych wpiszemy na listę mailingową, a później już tylko ptaki i konie lub konie i ptaki. Jak kto woli :)

Serdecznie zapraszamy.

​Romek Kalski

PTAKI, KONIE i LUDZIE

Zasubskrybuj Aktualizacje

Gratulacje! Zostałeś subskrybentem

bottom of page